Mechanizmy choroby alkoholowej

Odtrucia alkoholowe Kolno

Prasóweczki

Mechanizmy choroby alkoholowej – Choroba alkoholowa umieszcza się na trzech podstawowych mechanizmach uzależnienia: nałogowym regulowaniu uczuć, mechanizmie rozproszonego i rozdwojonego “ja” i mechanizmie iluzji i zaprzeczeń. Pierwszy tworzy na pokładzie emocjonalnym, inny na etapie zachowań, a trzeci zaburza działanie procesów poznawczych. Wszystkie mechanizmy są rodzajem reakcji obronnej, próbą znaczenia dla nadmiernego spożywania alkoholu oraz radzenia sobie z wyrzutami sumienia, wstydem i obniżonym poczuciem swej wartości.

Odtrucia alkoholowe Kleszczele

W sukcesie osoby uzależnionej, spożywanie alkoholu jest próbą rozładowania napięcia, wypełnienia niedoborów emocjonalnych, sposobem na zdobycie pewności siebie i doświadczenie się kimś atrakcyjnym. Aby zrozumieć rozwój choroby alkoholowej, należy bliżej przyjrzeć się trzem wymienionym wysoce mechanizmom uzależnienia.

Mechanizm nałogowego regulowania uczuć

Wszystek mężczyzna dysponuje innego sposobu metodami i formami pozwalającymi na regulowanie emocji. Wielu badaczy uważa, że zdolność regulowania emocji zakłada się w sezonie wczesnych lat rośnięcia oraz jest właśnie związana z jakością styczności z kobietami dorosłymi, czyli najczęściej rodzicami. Od charakteru i siły tych wczesnych więzi w ogromnym stopniu zależy zakres, w jakim posiadamy regulować własne emocje. Niezależnie z tego, jaka istniała rzeczywista przyczyna niewykształcenia skutecznych mechanizmów regulowania emocji, ich brak sprzyja sięganiu po substancje psychoaktywne.

Zobacz również Sieć biznesu

Odtrucia alkoholowe Kleszczele

– Właściwa regulacja emocji polega na nauk ich znaczenia, rozmawiania o nich również świadomego przeżywania – wyjaśnia specjalista z własnego ośrodka odwykowego “Moje Życie”. – Osoba, która zdaje sobie rzecz spośród obecnego, co ma, istnieje w stopniu zapanować nad zachowaniami impulsywnymi (np. niekontrolowanymi wybuchami złości) i sięgnąć po takie sytuacji rozładowania emocji, jak aktywność fizyczna czy spotkanie i rozmowa z drogimi znajomymi. W sukcesie osoby uzależnionej samym sposobem ukojenia emocji i redukcji napięcia jest alkohol.

Każdy problem, z jakim osoba uzależniona nie może sobie poradzić, każda sytuacja stresowa wytwarza silny głód alkoholowy. Wypicie alkoholu przynosi ulgę, ale nie trzyma ona długo: gdy substancja psychoaktywna przestaje działać, problemy wracają ze zdwojoną siłą, a wraz spośród nimi jeszcze narasta napięcie emocjonalne, które rozładowuje kolejna dawka alkoholu. Osoba uzależniona pije, by nie mieć i ma z względu picia, więc… pije, by nie cierpieć. Mechanizm alkoholowego błędnego koła plastycznie opisał Antoine de Saint-Exupéry w wielkim fragmencie “Małego Księcia”:

– Dlaczego pijesz? – zapytał Mały Książę.
– Aby zapomnieć – odpowiedział Pijak.
– O czym zapomnieć? – zaniepokoił się Mały Książę, który już zaczął mu rozumieć.
– Aby zapomnieć, że się wstydzę – stwierdził Pijak, schylając głowę.
– Czego się wstydzisz? – dopytywał się Mały Książę, potrzebując mu poradzić.
– Wstydzę się, że piję – zakończył Pijak rozmowę i zagłębiłem się w milczeniu.

Alkohol, jaki jest być czymś na złe emocje, w konkretnym momencie sam zatrzymuje się przyczyną problemów, które potęgują napięcie psychiczne i dokonują je nieznośnym. Punkty w sztuki, problemy finansowe, pogorszenie styczności z linią i mężczyznami czy kolizje z założeniem (będące następstwem nadmiernego spożywania alkoholu) nasilają głód alkoholowy. Bycie kobiety uzależnionej robi się w koszmar, w jakim samymi momentami ulgi w cierpieniu są stany upojenia alkoholowego. Poszukując ulgi w cierpieniu osoba uzależniona tworzy na siebie również większe cierpienia – szukając rozwiązania problemu, pozostaje w jeszcze większe problemy.

Odtrucia alkoholowe Kleszczele

Mechanizm iluzji i zaprzeczania

Uzależnienie od alkoholu związane jest z odczuwaniem silnych wyrzutów sumienia, poczuciem winy, złości na indywidualnego siebie i słabą samooceną. Mechanizm iluzji i zaprzeczania pozwala uniknąć doświadczania nieprzyjemnych emocji powiązanych z nadmiernym spożywaniem alkoholu.

Najistotniejsze jest zaprzeczenie, iż nosi się kłopot z alkoholem. Osoba uzależniona za wszelką cenę mama się uniknąć identyfikacji z uzależnieniem. Że nawet przyznaje, że pociąga za bardzo, to powodów szuka poza sobą: pewno zatem istnieć zabieg zrozumienia ze perspektywy najbliższych, utrata pracy, potrzeba złagodzenia stresu, rozluźnienia się – każdy wzgląd jest świetny. Dociera do tak poważnego zaburzenia procesów poznawczych, że sporo kobiet uzależnionych zaczyna kupować we prywatne kłamstwa. Przez mur zaprzeczeń nie przebijają się informacje zwrotne z otoczenia.

Osoby bliskie, w tym zwłaszcza partnerzy osób uzależnionych, zaczynają uczestniczyć w procesie bycia iluzji. Partnerzy osób uzależnionych, chcąc zatuszować nałóg partnera i uniknąć powiązanego spośród nim wstydu i upokorzenia, zapewniają mu alibi i starają się ukrywać negatywne skutki picia. Takie zatrzymania potrafią być powodem procesu pozostawania we współuzależnienie. Samym z planów terapii dla współuzależnionych jest zerwanie z iluzją, że można uzależnionemu partnerowi pomóc ukrywając jego chorobę alkoholową.

Odtrucia alkoholowe Kleszczele

Mechanizm rozproszonego i rozdwojonego „ja”

Ten mechanizm badany jest do rollercoastera: osoba uzależniona doświadcza biegunowo odmiennych emocji powiązanych z poczuciem swej wartości. Jeżeli jest pod wpływem działania alkoholu czuje się pewna, sprawcza, wielka i skuteczna kierować własnym istnieniem (“ja” potężne). Gdy alkohol przestaje działać, pojawiają się uczucia wstydu i upokorzenia, a samoocena gwałtownie zmniejsza się (“ja” upadłe). Jedynym sposobem na złagodzenie cierpienia powtarza się alkohol, który daje stworzyć złudzenie panowania nad naszym mieszkaniem. Naprzemienne doświadczanie stanu euforii i skrajnej degrengolady, silnie zaburza postrzeganie siebie, następuje rozproszenie własnego, prawdziwego “ja”. W form kompletnego zaburzenia i możliwości jedyną wartością zatrzymuje się alkohol, który zajmuje całkowitą opiekę nad byciem kobiety uzależnionej.

Odtrucia alkoholowe Kleszczele

Jak rozwiązań z złego koła?

Mechanizmy nałogowego regulowania uczuć, rozproszonego i rozdwojonego “ja” i iluzji i zaprzeczeń działają komplementarnie, wzajemnie zwiększają się i utrzymują do pogłębiania uzależnienia. Teoretycznie wystarczyłoby przestać spożywać alkohol, aby wyrwać się z złego koła i zapomnieć koić cierpienie alkoholem, który prowadzi również większe cierpienie. Jednak wytrwanie w trzeźwości wymaga dużej zmiany, wypracowania pozytywnych mechanizmów regulowania emocji, które zastąpią psychoaktywne działanie alkoholu. Uzależnienie jest chorobą, której nie odda się wyleczyć, a można ją zakończyć abstynencją i działać terapią alkoholową. Cel, którym jest powstanie nowego życia bez alkoholu, można uzyskać dzięki profesjonalnej opiece, fachowemu wsparciu terapeuty uzależnień. Próby wyjścia z uzależnienia bez poparcia w perspektywy terapii zazwyczaj dokonują się niepowodzeniem.

Odtrucia alkoholowe Kleszczele

zobacz również Mechanizmy choroby alkoholowej

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments