Gigantyczny spadek cen ropy naftowej!

Jak wkładać w ropę naftową?

Prasóweczki

Jak wkładać w ropę naftową? Niegdyś rynek ropy naftowej był zarezerwowany dla potentatów naftowych i przedsiębiorstw przez nich kontrolowanych. Któż z nas nie słyszał o Johnie D. Rockefellerze także jego Standard Oil, czy późniejszej wszechwładzy kartelu naftowego OPEC (o jakim znacznie możesz przeczytać w ostatnim tekście), a ponadto o dużych, kontrolowanych i przez zarządy spółkach naftowych – Statoil, Rosnieft, Saudi Aramco a zagranicznych koncernach – Exxon Mobil, Chevron, Eni, BP, Royal Dutch Shell. Toż stanowili także wciąż są najwięksi gracze na zbytu czarnego złota (nie licząc Rockefellerów, którzy przenosili się spośród obecnego sektora także ich Standard Oil, jakie stało rozdzielone na mniejsze spółki, wśród których istnieje ponad Exxon i Chevron).

Jak wkładać w ropę naftową?

Na tym „czarnym” biznesie fortunę zbudował niejeden kraj – Arabia Saudyjska, Rosja, Chiny, USA i Kanada (choć te trzy to końce są mocno zdywersyfikowane), Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran i Irak (ale ich rozwój został zmniejszony z pozostałych geopolitycznych względów), Brazylia, Meksyk, Kuwejt, bądź w minionym etapie Azerbejdżan także dużo różnych. Bycie tak dużych graczy nie oznacza jednak, że na zmianach cen ropy naftowej nie mogą pracować i inwestorzy indywidualni. Pewnie nie zarobią oni na sprzedaży ropy naftowej, ponieważ nie maja do niej dostępu, jednak mogą korzystać oczekując na ostatnim sektora za pomocą różnego rodzaju instrumentów finansowych.

Łatwo nie jest dodatkowe bezpośrednie inwestowanie w realną ropę naftową, oczywiście jak choć w wypadku złota czy srebra, bowiem ropa naftowa jest za popularna w sądu do swojej objętości – nie ma, krótko mówiąc, gdzie jej sprzyjać. Ceny ropy naftowej w kulminacyjnym momencie miały wartość 160 dolarów za baryłkę, lub nieco więcej dolara za litr paliwa. To oznacza, że w wypadku wzrostu cen paliwa (na niezapomnianym szczycie) o 10% zarobić można było 10 centów za wszelki miany litr paliwa, czyli w wypadku 1000 litrów, które zajęłyby w beczkach niewielki pokój, zysk wyniósłby 100 dolarów (abstrahując nawet od kosztów transakcyjnych, transportu oraz oferty kupna i sprzedaży fizycznej ropy w hurcie w tak niskich porcjach). To pokazuje, że wkładanie w realną ropę naftową z elementu widzenia inwestora jednego jest złe, a nawet jeśli jakimś sposobem możliwe byłoby, to natomiast oczywiście inwestycja taka byłaby dokładnie nieopłacalna.

W rozważaniach pozostaniemy więc przy instrumentach finansowych związanych z ropą naftową – z usługą przychodzą tu certyfikaty FIZ, jednostki uczestnictwa FI, ETF-y, futures’y, opcje, czy kontrakty CFD. Najpierw jednak omówimy rodzaje ropy naftowej.

Plan i modele ropy naftowej
Podstawowy podział ropy naftowej to dział ze względu na ciężar. Poleca się ropę lekką (poniżej 825 kg/m³), małą (od 825 kg/m³ do 875 kg/m³)oraz ciężką (powyżej 875 kg/m³). Ze względu na skład chemiczny wybierana jest ropa parafinowa, naftenowa, parafinowo – naftenowa, aromatyczna, parafinowo – naftenowo – aromatyczna oraz parafinowo – aromatyczna. Oprócz tego ropę naftową różni się na niskosiarkową (tak zwaną słodką) o pojemności siarki poniżej pół procenta oraz wysokosiarkową (tak zwaną kwaśną) o pojemności siarki ponad pół procenta.

Ze względu na budowę parafiny dzieli się ropę niskoparafinową, parafinową i wysokoparafinową. Pierwsza nich zamarza w temperaturze poniżej -16 stopni Celsjusza, druga krzepnie w temperaturze od -15 do +20 stopni Celsjusza, a trzecia krzepnie w temperaturze powyżej +20 stopni Celsjusza. Ostatnim podziałem jest podział ze względu na budowę żywic: małożywiczna (zawartość żywic poniżej 17%), żywiczna (zawartość żywic od 18% do 35%) oraz wysokożywiczna (zawartość żywic powyżej 35%).

Na świecie uzyskuje się setki gatunków ropy naftowej o najnowszych właściwościach, jednak cztery spośród nich są zdecydowanie największe na placach finansowych: WTI (West Texas Intermediate, znana podobnie jako Texas Light Sweet), Brent, Ural (inaczej REBCO – Russian Export Blend Crude Oil) oraz ORB (OPEC Reference Basket).

WTI to ropa o gęstości około 827 kg/m³ i budowy siarki na stanie 0,24% – istnieje ostatnie ropa znacznie cennej klasie, z jakiej bierze się największą sumę benzyn i oleju napędowego. Brent to mieszanka ropy z 15 pól naftowych danych na dnie Morza Północnego, jej gęstość oscyluje wokół 835 kg/m³, a zawartość siarki to 0,37%. Ural to ropa, która tłoczona jest do naszych rafinerii z rosyjskich gazociągów, poruszających się od zachodniej Syberii do Uralu. Jest ostatnie ropa gorszej jakości – jej gęstość to nawet 865 kg/m³, zawartość siarki 1,8%, 6% parafin i pół procenta wody i zanieczyszczeń.

ORB tworzy z zmian średnią ważoną cen ropy sprzedawanej przez członków OPEC – w jego skład wchodzi algierska Saharan Blend, irańska Iran heavy, indonezyjska ropa Minas, iracka Basra light, kuwejcka Kuwait Export, libijska Es Sider, wenezuelska BCF 17, Murban ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, saudyjska Arab Light, katarska Qatar Marine oraz nigeryjska Bonny light.

ETF-y na ropę naftową
Drinkom spośród najtańszych zabiegów na długoterminowe inwestowanie w ropę naftową za pomocą instrumentów ekonomicznych jest zbyt jednostek funduszy ETF (Exchange Traded Fund, o których znacznie możesz przeczytać tutaj), których cena śledzi notowania poszczególnych rodzajów ropy naftowej.

Dużo ważną korzyścią inwestowania w ETF-y z prezentacją na zbyt ropy naftowej jest właściwie nieograniczona płynność, ponieważ są one znaczone na najszerszych parkietach świata. Oprócz tego, inwestując w ETF-y możemy zastosować z dźwigni finansowej, co pozwala na zdecydowanie mniejsze zaangażowanie kapitałowe.

Największym minusem ETF-ów jest możliwość zarabiania jedynie na wzrostach (chyba, że będziemy zmieniać swoją sytuację ze naturalnych ETF-ów na odwrócone ETF-y, to niemniej będzie musieć większego zainteresowania). Niestety instrumenty ETF na ropę naftową nie są widoczne na Giełdzie Papierów Drogich w Stolicy (na warszawskiej GPW znajdziemy jedynie ETF’y produkowane przez luksemburskiego Lyxor’a na WIG 20, DAX oraz S&P 500). Można zawsze wziąć spośród obecnego, co świadczą rynki zagraniczne, wykorzystując pośrednictwo naszych domów maklerskich – atrakcyjną propozycją pochwalić się może Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A., w jakim uzyskamy dostęp do samego z najprawdziwszych rynków ETF-ów na świecie – NYSE Arca.

Kontrakty terminowe i możliwości na ropę naftową
Poza jednostkami funduszy ETF w handlu ropą naftową można i wykorzystać kontrakty terminowe oraz drogi na czarne złoto. Że istnieje ostatnie nowy instrument, jakiego nie zlokalizujemy na Giełdzie Papierów Drogich w Stolicy, nawet bardzo wybierali je odkryć. Na szczęście giełda wtedy nie tylko Warszawa (aż wybierało się rzec, że przede każdym nie Warszawa), a opcje oraz kontrakty futures na ropę naftową można kupić na nowych giełdach, również za pośrednictwem naszych domów maklerskich.

Fundusze inwestycyjne z prezentacją na ropę naftową
W ropę naftową (lub albo w ropę naftową i gaz ziemny) inwestować można za pomocą certyfikatów uczestnictwa w Funduszach Inwestycyjnych Zamkniętych (czyli FIZ) inwestujących w czarne złoto. Aby kupić dowody na ropę trzeba rozejrzeć się za nimi w kolekcji Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych tworzących na naszym rynku, ale wolno je kupować wyłącznie za pośrednictwem giełdy. Należy zawsze pamiętać, że lokaty w FIZ-y obarczone są nieporównywalnie wyższą wartością za zarządzanie niż lokaty w ETF-y, a dodatkowo tworzą one przed inwestorem o moc większe wymogi kapitałowe.

Kontrakty CFD na ropę naftową
Jeszcze jakimś sposobem inwestowania w ropę naftową są bardzo wielkie i najbardziej dostępne w użyciu kontrakty CFD (Contract for Difference, o których znacznie możesz przeczytać w artykule poświęconym CFD), których ceną bazową jest ropa naftowa (zwykle WTI lub Brent). Instrumenty te oferuje praktycznie wszystek broker Forex. Najprawdopodobniej istnieje ostatnie najlepsza, najbliższa i niepowtarzalna z najpopularniejszych pod względem prowizji i spreadów form spekulacji na ropie naftowej.

Zaletą takiego wyjścia są oraz bardzo delikatne wymogi kapitałowe, bowiem kontrakty CFD są wysoko lewarowane (na naszym rynku nawet 1:33). W układy CFD na czarne złoto można inwestować z taką samą łatwością kiedy w waluty, kontrakty na części, czy metale szlachetne. Warto przecież posiadać na pomocy, że koszty inwestycji (prowizje, spready), wysokość dźwigni finansowej oraz płynność realizacji zamówień są bardzo zróżnicowane, i w klubu spośród obecnym przed podjęciem inwestycji należy przeanalizować oferty poszczególnych pośredników pod kątem kontraktów na ropę naftową.

Przyszłość ropy naftowej
W mojej (dużo subiektywnej opinii), inwestowanie długoterminowe w ropę naftową to, mówiąc kolokwialnie, strzał w kolano. Ropa naftowa jest znanym instrumentem do dobrej spekulacji w małym czy średnim terminie, ale z uczciwością nie do wieloletniego rozwijania naszego majątku.

Rozwój rynku odnawialnych źródeł energii, coraz bardzo podkręcane normy ekologiczne i coraz to szersze progi dotyczące emisji spalin, gazów cieplarnianych (oraz całego innego, co podgrzewa treść i czym oddychamy w szybszych miastach), a ponadto postęp na zbytu samochodów elektrycznych również (w mojej opinii) kojarząca się wielkimi krokami nowa elektryczna rewolucja to worek gwoździ do trumny ropy naftowej.

Jeszcze dekadę, dwie dekady temuż typy denerwowali się, że ropa się wykona a będzie problem, a tymczasem przedstawia się, że ropa wcale się nie kończy, tylko jej trwanie jako wysoce. Choć 80–procentowy zjazd notowań ropy naftowej to właśnie spekulacyjna przesada, to jednak kierunek kroku jest zgodny spośród obecnym, co oczekuje ten zbyt że jeszcze w współczesnym półwieczu. Bolesny koniec.

To efekt niniejszego artykułu, a tylko początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale znamy, gdy Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny toż najfajniejszy rozwiązanie, aby przetestować zdobytą wiedzę w realizacji.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments